Posilnenie oslabenej imunity je „témou tém“ zimných mesiacov, ale i prechodných ročných období jesene a jari. Ak chcete posilniť svoj organizmus, dodať mu energiu a silu odolávať vonkajším i vnútorným nástrahám, prečítajte si náš návod. Čaká vás taktiež porovnanie najčastejšie užívaných výživových doplnkov na podporu imunity. Pozrieme sa na to, aké sú medzi nimi rozdiely, kedy sa užívajú, aké sú ich prínosy či nevýhody. A možno bude i víťaz.
Náš organizmus môže byť vyčerpaný z rôznych dôvodov, medzi časté faktory patrí prekonanie choroby či užívanie antibiotík, dlhodobý stres, nedostatok spánku alebo rôzne chronické ochorenia. Ak hovoríme o oslabenom organizme, mnohí tušia, že ide práve o nerovnováhu imunitného systému. Imunita je oslabená, organizmus sa nedokáže ubrániť vplyvu nebezpečných antigénov a patogénov z vonkajšieho i vnútorného prostredia, je náchylnejší na infekcie.
4 piliere pre silnejšiu imunitu
Unavený organizmus s nedostatočnou funkciou imunitného systému sa potrebuje opäť dostať do rovnováhy. Ako posilniť imunitu?
1. Pomalé tempo
Wim Hofova metóda je výborná, všetko však postupne a s mierou. Nie je vylúčené, že v ľadovej vode nakoniec skončíte, je to však proces, ktorý by sa rozhodne nemal uponáhľať. Na prvom mieste je teda spomalenie, nechajte si na veci čas, nenaháňajte sa, prežívajte okamihy a užívajte si i bežné chvíle života ako voňavá ranná káva, hrejivé slnečné lúče či živicová vôňa lesa. Pomalšie tempo je základným predpokladom väčšej psychickej i fyzickej pohody, a tým i celkovej lepšej vitality organizmu. Verte či nie, ak spomalíte, váš deň bude pestrejší.
2. Dostatočný oddych
Kto iný by sa mal o vás starať s láskou ako vy sami. Máte len jedného „seba“, doprajte svojmu telu i hlave relax. Naordinujte si potrebné množstvo „odspaných“ hodín (zaujímavosť – jedna prebdená noc môže oslabiť imunitu až na niekoľko týždňov) a vyhraďte si v priebehu dňa chvíle pre seba. Aj štvrťhodinka v tichu v kresle môže mať ozdravný potenciál. Samozrejmosťou je zachovanie akejsi zdravej rovnováhy medzi aktivitou a oddychom. Pri veľkom vyčerpaní vôbec nie je na škodu zabaliť sa do perín a dať si jeden deň plnohodnotne strávený ležaním, leňošením a ničnerobením (bez akýchkoľvek výčitiek).
3. Zdravé jedlo
Funkčný tráviaci systém vytvára vhodné prostredie pre posilňovanie imunity. Nie nadarmo sa vraví, že imunita sa „buduje“ práve v črevách. Jedzte potraviny, ktoré vám pomôžu uzdraviť a posilniť vaše telo. V období vysokej záťaže organizmu môžete podporiť imunitu aj prostredníctvom vhodného výživového doplnku.
4. Pohyb, smiech a priatelia
Tancujte, smejte sa, varte, experimentujte, objavujte nové chute a vône, hrajte na klavíri, hrajte sa s deťmi, cvičte telo i myseľ, choďte von na čerstvý vzduch, majte vždy nablízku priateľov a blízkych, ktorí vás „nabíjajú“… robte to, čo vás napĺňa. Veselá myseľ je polovica úspechu.
Dobré trávenie ako základ imunity
Ako sme písali, vyvážený imunitný systém začína dobre fungujúcim trávením. Ako môžeme pomôcť nášmu tráviacemu systému, aby fungoval správne? Odpoveďou je pestrá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov (C, D, B, selén, zinok, železo, horčík…) a dôkladný pitný režim. Náš imunitný systém nevyhnutne potrebuje vitamíny a minerály, aby bol v rovnováhe a dokázal odolávať hrozbám z vonkajšieho i vnútorného prostredia. Pri dočasnom vyčerpaní organizmu a zníženej imunite je však dobré do stravy pridať aj väčšie množstvo vlákniny a probiotík označovaných aj ako „dobré baktérie“ (napr. vďaka fermentovaným produktom).
Tip: S cukrom obozretne, nemusíte sa samozrejme vzdať úplne všetkých sladkých pochutín, obmedzte však jeho prísun. Rafinovaný cukor zvyšuje riziko infekcie, nakoľko oslabuje schopnosť bielych krviniek pohlcovať „zlé“ baktérie – tie majú viac času na rozmnožovanie, čím sa zvyšuje riziko prepuknutia infekcie.
Výživové doplnky na podporu imunity – čo si vybrať?
Čo potrebuje telo unavené z choroby alebo stresu? Predovšetkým vašu láskavosť k sebe samému a „doping“ zmienený vyššie. Riešením je stavanie silnej imunity na našich 4 základných pilieroch + v prípade potreby užívanie podporného potravinového doplnku/doplnkov. Podotýkame však, že doplnky len dopĺňajú pestrosť stravy, nikdy nemôžu slúžiť ako jej náhrada. Vyvážená strava plná vitamínov, minerálov, vlákniny a probiotík je základ, nie je nahraditeľná žiadnym výživovým doplnkom ani syntetickými vitamínmi a minerálmi.
Na trhu sa nachádza nepreberné množstvo takýchto doplnkov, pripravili sme si pre vás porovnanie najčastejšie ponúkaných a využívaných výživových doplnkov.
1. Probiotiká
Výhody
Nevýhody
2. Fermentovaný výživový doplnok
Výhody
Nevýhody
Vyskúšajte Regulatpro® Immune
Tekutý fermentovaný doplnok Regulatpro® Immune obsahuje vitamíny (D, K, B6 a B12), stopové prvky (zinok a selén) a fermentované probiotiká. Táto kombinácia udržuje zdravé črevné prostredie a prispieva k zdravej funkcii imunitného systému.
3. Betaglukány
Výhody
Nevýhody
4. Enzýmy
Výhody
Nevýhody
5. Bakteriálne lyzáty
Výhody
Nevýhody
6. Ďalšie prírodné výživové doplnky
Výhody
Nevýhody
Zhrnutie
Ako vidíme, doplnkov stravy na podporu imunitného systému je naozaj veľké množstvo. Niekoho možno sklameme, ale jednoznačný víťaz neexistuje. Ako teda vyberať? Konkrétny výživový doplnok alebo kombináciu doplnkov vyberajte vždy podľa zdravotného problému, ktorý okrem oslabenej imunity riešite (výber výživového doplnku, kombináciu viacerých doplnkov a ich dávkovanie v priebehu dňa si však vždy overte u lekárnika).
Ku príkladu, ak ste vyčerpaný a máte depresiu, môže byť pre vás účinné užívanie probiotík či fermentovaného produktu a CBD oleja. Ak bojujete s chronickým respiračným ochorením, môžu vám poslúžiť enzýmy či bakteriálne lyzáty. V prípade tráviacich ťažkostí vám môže pomôcť napr. fermentovaný výživový doplnok či oreganový olej. Ako prevencia pred bežným nachladnutím vám poslúži napr. extrakt z grepových jadierok, betaglukány, probiotiká či fermentovaný produkt.
Dúfame, že sa vďaka tomuto porovnaniu budete vedieť aspoň trošku lepšie zorientovať v pestrej škále výživových doplnkov na imunitu. Želáme vám pevné zdravie!
Zdroje:
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fcimb.2019.00454/full
www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/06/06.pdf
www.apa.org/research/action/immune
www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
www.medicatrix.be/download/regulat.BR71Hippeli,%20Elstner,%20May.pdf
www.scribd.com/document/243588630/Regulat-and-ATP-TriTIme-Magazine
www.solen.sk/storage/file/article/f737f417b557fde1d670732c49917623.pdf