Jedným z najstarších spôsobov spracovania jedla, ktorý je skvelý pre naše zdravie a obzvlášť pre zdravie čriev, je fermentácia. Je to nenáročný proces, vďaka ktorému dokážeme zvyšiť nutričnú hodnotu potravín. Preto ak máte radi ovsenú kašu a hľadáte spôsoby, ako ju urobiť zdravšou, výživnejšou a uprednostňujete rýchlu prípravu, tento postup na fermentované ovsené vločky bude presne pre vás.
Ovsené vločky sú výživné jedlo samo o sebe – obsahujú vlákninu (rozpustnú vlákninu beta-glukán), bielkoviny, horčík, draslík a mnohé vitamíny (B1, B5 a B9). Ovsené vločky však obsahujú aj kyselinu fytovú, ktorá patrí medzi tzv. antinutirenty. Antinutirenty nie sú nebezpečné, no problémy dokážu spôsobiť tým, že znižujú schopnosť vstrebávať a využívať živiny. Fermentáciou sa tieto antinutričné látky rozložia a vločky sú tak ľahšie stráviteľné. Fermentovanie ovsených vločiek tak môže ponúknuť ešte viac výhod, ako ich varený náprotivok.
Zaujímavosť: Počas dňa by ste mali zjesť 28 až 38 gramov vlákniny. Pol šálky ovsených vločiek obsahuje približne 4 gramy vlákniny.
Ako prebieha LAKTOfermentácia ovsených vločiek?
Laktofermentácia prebieha vďaka prospešným baktériám (laktobacillus, bifidobacterium) v živom jogurte alebo kefíre, ktoré pôsobia na škroby a cukry, vytvárajú kyselinu mliečnu a pomáhajú rozkladať pevnú štruktúru ovsených vločiek. Ovsené vločky počas noci zmäknú rovnakým spôsobom, ako keby ste ich uvarili. Ibaže bez práce! Stačí, ak ich zmiešate s vodou a zdrojom prospešných baktérií a necháte ich cez noc fermentovať pri izbovej teplote.
Tip: Vyskúšajte naše jemné alebo hrubé ovsené vločky vo veľkom rodinnom balení.
Benefity laktofermentácie
- Šetrenie času – samotná príprava nezaberie ani 5 minút.
- Možnosť použiť a striedať obľúbené ingrediencie, čím si zabezpečíme rozmanitosť v strave.
- Odbúranie kyseliny fytovej, čo môže pomôcť nášmu telu využiť živiny z ovsených vločiek oveľa efektívnejšie.
- Prospešná pre zdravie čriev vďaka obsahu ,,dobrých“ baktérií.
Fermentované ovsené vločky s jogurtom
BUDEME POTREBOVAŤ (pre 1 porciu):
- 50 – 60 g jemných ovsených vločiek
- 2 – 3 polievkové lyžice živého bieleho jogurtu s probiotickou kultúrou
- vodu (bez chlóru)
POSTUP:
- Večer pred spaním ovsené vločky nasypeme do nádoby a zalejeme vodou v pomere 1:2 (napríklad 50 g vločiek + 100 ml vody)*.
- Pridáme pár lyžíc jogurtu a všetko spolu zamiešame.
- Nádobu prekryjeme (nie zakryjeme, musí do nej prúdiť kyslík) a necháme 8 – 12 hodín fermentovať pri izbovej teplote.
- Po skončení procesu fermentácie, v našom prípade ráno, vločky dosladíme ľubovoľným sladidlom a pridáme obľúbené ingrediencie, napríklad ovocie, semienka alebo orechy.
Dôležité: Takto pripravené vločky už nevaríme ani neohrievame na vysokú teplotu, zničili by sme tým prospešné baktérie. Fermentované ovsené vločky nie sú vhodné pre ľudí s histamínovou intoleranciou (HIT).
*namiesto vody môžete použiť kravské alebo rastlinné mlieko, prípadne kefír. Môžete zvoliť aj ich kombináciu, napr. 50 g vločiek, 50 ml vody a 50 ml kefíru/mlieka.
Vegánska alternatíva: vegánske živé jogurty (napr. kokosový), kombucha alebo jablčný ocot.
Prajeme dobrú chuť!
Zdroje:
https://www.fermentingforfoodies.com/fermented-oatmeal/
https://www.thekitchn.com/why-you-should-be-lacto-fermenting-your-oatmeal-its-not-weird-at-all-224363
https://www.healthyronin.com/how-to-ferment-oats/