So stúpajúcou teplotou na teplomeri stúpa aj riziko tráviacich ťažkostí, ktoré nás môžu počas letných mesiacov poriadne potrápiť. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých, ale za to dôležitých vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa problémom s trávením vyhli. Nikto nechce tráviť leto s bolesťami brucha, hnačkou alebo pálením záhy. A už vôbec nie v hotelovej izbe.
Zdroj: pexels.com
Leto je jedným z najrizikovejších období pre problémy s trávením.
Čo ovplyvňuje trávenie v lete?
Trávenie počas letných mesiacov dokáže potrápiť väčšinu ľudí. Horúčavy môžu tráviaci systém človeka spomaliť, no stúpajúca teplota nie je jediným faktorom, ktorý vedie k problémom s trávením. Grilovačky na záhrade, príležitostné aperitívy s rodinou alebo priateľmi, dovolenka v zahraničí… Stručne povedané, počas leta môže byť zložité jesť pravidelne a dbať na vyváženosť a pestrosť svojej stravy.
Počas letnej sezóny ľudia pociťujú počas dňa zníženú chuť do jedla a majú tendenciu jesť nepravidelne, čo si môžu kompenzovať jedlom vo večerných hodinách a vo väčších porciách. Taktiež konzumácia veľkého množstva vyprážaných korenených jedál a alkoholu spomaľuje tráviaci proces a robí ho problematickejším. Problémy so sebou prináša aj cestovanie do zahraničia – podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až dve tretiny ľudí, ktorí vycestujú do zahraničia trápia zdravotné ťažkosti. Najčastejšie vie potrápiť tzv. ,,cestovateľská hnačka“, príčinou ktorej sú baktérie a parazity, s ktorými sa doma bežne nestretávame. Výsledkom je obranná reakcia nášho imunitného systému, ktorá sa môže prejaviť hnačkou, vracaním alebo zvýšenou teplotou.
Zdroj: pexels.com
Konzumácia ťažkých a príliš korenených jedál môže viesť k nepríjemným tráviacim ťažkostiam a žalúdočným problémom, ako sú plynatosť a nadúvanie.
Ako môžeme zabrániť problémom s trávením v lete?
1. Doplňte tekutiny ešte pred pocitom smädu
Počas horúcich letných mesiacov sa naše telo snaží ochladiť potením, doplnenie stratenej vody je preto nevyhnutné. Dôležité je doplniť tekutiny ešte pred tým, ako pociťujeme smäd. Čakanie na smäd totiž môže viesť k tomu, že pri vypití plného pohára vody naraz môžeme prehltnúť vzduch, ktorý vedie k nadúvaniu a tvorbe plynov.
2. S jedením sa neponáhľajte a poriadne prežúvajte
Počas leta naše telo vydáva energiu na zníženie vnútornej teploty. To odvádza energiu z iných telesných procesov, ako je trávenie. Mali by sme konzumovať menšie porcie jedál v krátkych časových intervaloch, aby sme čo možno najviac uľahčili proces trávenia.
3. Venujte čas výberu jedla, ktoré zjete
Ak milujete pikantné vyprážané jedlá, počas leta by ste sa im mali vyhýbať, prípadne ich aspoň obmedziť. Mastné, vyprážané jedlá sa trávia dlhšie a zvyšujú riziko pálenia záhy vedúce k zápalu žalúdka, ktorý je v lete relatívne častý. Naopak, dbajte na to, aby ste do stravy pridali vlákninu (a to nielen v lete, ale počas celého roka). Zelená zelenina, paradajky, jablká, maliny, marhule alebo melón sú nielen ľahko stráviteľné, ale sú aj bohatým zdrojom vlákniny. Rovnako potraviny bohaté na probiotiká sú skvelým pomocníkom na zlepšenie trávenia.
4. Pohyb je dôležitý aj počas leta
V letných horúčavách môže byť zložitejšie zapojiť pohybovú aktivitu do svojho denného harmonogramu. Denné cvičenie počas leta je dôležité, aby sme predišli spomaleniu tráviacich a vylučovacích systémov. Pri cvičení v horúčavách si treba dať pozor na prehriatie. Ak plánujete cvičiť, radšej si privstaňte a cvičte skoro ráno. Alebo absolvujte večernú prechádzku, ktorá zlepší pohyby čriev.
5. Posilnite trávenie s bylinnými doplnkami výživy
Síce sú črevá každého človeka jedinečné, výskumy ukazujú, že črevnú nerovnováhu je možné napraviť užívaním doplnkov výživy. Pri ich výbere buďte dôsledný a dbajte na ich kvalitu, pretože na trhu existuje veľa výživových doplnkov, no ak nie sú v biologicky dostupnej forme, naše telo ich nedokáže absorbovať.
Zdroj: pexels.com
Medzi časté poruchy trávenia v horúcich mesiacoch patria napríklad gastroenteritída, pálenie záhy, zápcha, syndróm dráždivého čreva, otrava jedlom alebo strata chuti do jedla.
Letné mesiace sú časom, ktorý si treba užiť, ale aj časom, kedy je potrebné starať sa o svoje telo. Ak nedávate pozor na svoje stravovacie návyky, trávenie môže byť počas leta problematické. Aby ste predišli tráviacim problémom, sústreďte sa na svoju stravu a na to, ako často jete, vrátane veľkosti vašej porcie. Dovolenka all inclusive priam láka naložiť si na tanier divoké kombinácie jedál – ale nové jedlá skúšajte postupne a prehnane ich nekombinujte. Vaše trávenie sa vám poďakuje.
Chcete sa na dovolenke vyhnúť tráviacim ťažkostiam? Pribaľte si do kufra prírodný elixír Regulatpro® Bio.
Regulatpro® Bio obsahuje jedinečný fermentovaný rastlinný extrakt REGULATESSENZ®, ktorý vám pomôže vrátiť črevnú flóru späť do rovnováhy. Okamžitý účinok je zaručený vďaka obsahu biologicky dostupných tráviacich enzýmov v tekutej forme.
Zdroje:
www.gastroconsa.com/5-tips-for-better-digestion-during-summer-heat/
www.indiatoday.in/lifestyle/wellness/story/follow-5-health-tips-could-prevent-digestive-problems-acidity-drink-water-proteins-exercise-in-summer-323056-2016-05-12
www.indianexpress.com/article/lifestyle/health/how-to-keep-digestive-illnesses-away-this-summer-tips-7228702/
www.steptohealth.com/is-digestion-slower-in-the-summer/
https://www.bezhladovania.sk/ako-jest-dost-vlakniny/