Už vás nebaví jesť cukrom prepchané kupované müsli? Nestačí vám iba pekný obal, ale chcete aj zdravý a chutný obsah? Tak práve pre vás je tu naša skvelá alternatíva! Pýtate sa, čo môže byť tak dobré a zdravé? Čo mi bude chutiť viac ako chrumkavé zapekané müsli zlepené cukrom a múkou? Budú to vaše vlastné domáce müsli.
Príprava müsli
Štandardná príprava spočíva v zaliatí teplým, či studeným mliekom alebo vodou tesne pred zjedením. Má to tú výhodu, že takéto müsli sú ešte chrumkavé. Avšak, ak nám ide o dobre stráviteľné a zdravé raňajky, tak táto príprava nie je úplne najlepšia. Obzvlášť ak müsli obsahujú prekombinované ingrediencie, čím sa trávenie ešte predĺži.
Vhodnejší spôsob je namáčanie cez noc, alebo varenie – na spôsob ovsenej kaše. Prečo? Všetky obilniny obsahujú inhibítory enzýmov (tie zabraňujú pôsobeniu enzýmov) a kyselinu fytovú*, ktoré bránia správnemu tráveniu a vstrebávaniu živín v tráviacom trakte. Dôležité minerály, hlavne vápnik, meď, železo a zinok z obilnín sa viažu na kyselinu fytovú a nemôžu sa pri trávení vstrebať. Varením, namáčaním alebo klíčením sa obsah kyseliny fytovej znižuje. Preto, ak chcete získať z müsli čo najviac živín, je lepšie si ich cez noc namočiť.
* kyselina fytová sa nachádza vo všetkých obilninách, strukovinách, orechoch a semenách a na jej odbúranie je potrebný enzým fytáza, ktorý sa aktivuje namáčaním zrna v kyslej tekutine. Viac info TU.
Je to veľmi jednoduché!
Stačí večer do misky nasypať ovsené vločky, zaliať ich vodou, pridať trochu čerstvej citrónovej šťavy, alebo jablčného octu a nechať namočené cez noc.
Do rána namočené vločky zmäknú a získajú veľmi príjemnú krémovú konzistenciu. Ráno ich môžete prepláchnuť (nie je nutné) a zaliať mliekom, jogurtom, či mandľovým mliekom a prípadne krátko povariť podľa chuti. Pridajte si do nich strúhané jablko, orechy (tiež je lepšie ich namočiť cez noc), sušené ovocie, semienka, škoricu + ďalšie müsli ingrediencie podľa chuti.
No, ako sa hovorí, v jednoduchosti je krása a menej odvážne mixy sa ľahšie strávia. Možnosti müsli sú obrovské, takže môžete veselo skúšať jednu príchuť za druhou.
Bircher müsli
Tento postup vymyslel švajčiarsky doktor Maxmillian Bircher-Benner ešte niekedy okolo r. 1900 v snahe zaviesť viac ovocia do stravy. Originálny recept na Bircher muesli napríklad TU.
Namáčanie obilnín, strukovín, či orechov nie je žiadny módny výstrelok, ale bežná prax overená storočiami. Naši predkovia nevedeli o kyseline fytovej, inhibítoroch enzýmov a podobných záležitostiach, ale mali lepšie vedomosti o príprave jedál a ich správnom trávení.